O projekcie

„40 i 4” – zabawa dla każdego, kto lubi bawić się fotografią i różnymi technikami plastycznymi, zabawa, która ma w swojej tajemniczości nawiązywać do mickiewiczowskich „Dziadów”
i w tej mesjanistycznej wizji, ma w czasie pandemii wskrzesić wiarę w siebie, wiarę w ludzi,
w chęć życia i spełniania się. Proponuję czterdzieści cztery tygodnie i czterdzieści cztery tematy do zrealizowania. Nie narzucam kolejności realizacji tematów oraz sposobu prezentacji tematu… Nie ważne czy będą to prace kolorowe czy monochromatyczne… czym i w jaki sposób zostaną wykonane… jaka technika fotograficzna czy plastyczna zostanie zastosowana, czy będzie to „czysta” fotografia czy „foto-grafika”, czyli dla mnie, fotografia wzbogacona o inne elementy twórcze oraz czy będzie to bardzo prosta grafika, jedną kreską wyczarowującą rzeczywistość, czy będzie to akwarela czy czasochłonny olej, na który poświęcicie Państwo kilka tygodni czy miesięcy. Zasada jest jedna – zrealizować należy co najmniej 40 z zadanych poniżej tematów, przysyłając 28.01.2021 r. (do północy) pierwszą pracę i w kolejny czwartek 4.02.2021 r. – kolejną, będącą realizacją kolejnego tematu. W kolejny czwartek 11.02.2021 r. kolejną i za tydzień kolejną… Ponieważ wiem, że czasem plany obracają się w niwecz, każdy może zanotować cztery „puste tygodnie”.

JAKIE BĘDĄ EFEKTY ZABAWY – publikacja prac na specjalnie stworzonej grupie facebook’owej i stronie www (http://40i4.nyinker.com – w trakcie budowy, uruchomiona zostanie ok.
25 stycznia), na której zostaną zaprezentowane osoby przystępujące do zabawy, zgodnie z przesłaną informacją, zawierającą m.in. również przekierowanie do autorskiej strony czy profilu na Facebook’u czy Instagramie. Strona będzie aktualizowana raz w tygodniu przez dodanie galerii zawierającej zbiór nadesłanych prac w danym tygodniu, prace będą możliwe do wyszukania, „po autorze” i „po temacie”.

Na zakończenie, gdy miną 44 tygodnie – WYSTAWA prezentująca najciekawsze prace oraz wartościowe nagrody niespodzianki.

Zabawa m.in. została objęta patronatem przez: Okręg Śląski Związku Polskich Artystów Fotografików, Szkołę Fotografii FOTOEDUKACJA, Grupę Trio Silesia oraz Centrum Art-Plus

Zatem, poniżej tematy do realizacji i czekam na Państwa prace – pliki nie powinny być większe niż 3 MB Każda praca powinna być opisana przez autora nazwiskiem i imieniem bądź nickiem (pseudonimem) oraz nazwą zrealizowanego tematu.

Na końcu tekstu znajdą Państwo formularz przystąpienia do zabawy, którego wypełnienie jest konieczne ze względu m.in. na ochronę danych osobowych. Jeżeli potrzebne są dodatkowe informacje, to proszę o kontakt – projekt40i4@o2.pl lub 508065456

 1. Portret w studio (możliwy plan półbliski, amerykański, pełny)
 2. Portret w plenerze (możliwy plan półbliski, amerykański, pełny)
 3. Portret – detal twarzy
 4. Detal ciała
 5. Akt/Nagość zakryta
 6. Rodzina
 7. Dziecko
 8. Starość
 9. Krajobraz naturalny – pion, poziom
 10. Krajobraz naturalny świt
 11. Krajobraz naturalny zmierzch, noc
 12. Zwierzęta podpatrzone w naturze
 13. Skansen/wieś/pałac
 14. Skansen – chata/pałac – przedmiot/detal
 15. Krajobraz miejski
 16. Krajobraz miejski nocą
 17. Krajobraz przemysłowy
 18. Na Szlaku Zabytków Techniki
 19. Ruch/sport
 20. Balet/taniec
 21. Koncert/muzyka
 22. Czynności codzienne
 23. Nasze domowe zwierzęta
 24. Kwiaty
 25. Owoce
 26. Słodycze
 27. Podano do stołu…
 28. Martwa natura zbudowana z przedmiotów
 29. Pomysł na reklamę/ z człowiekiem
 30. Pomysł na reklamę przedmiotu bez człowieka
 31. Obraz przez szkło
 32. Obraz wyświetlany na ciele
 33. Cień
 34. Odbicie w wodzie
 35. Deszcz
 36. Makroświat
 37. Surrealizm/ fotografia koncepcyjna z człowiekiem
 38. Surrealizm/ fotografia koncepcyjna bez człowieka
 39. Przez dziurkę od klucza
 40. Gothic/ pinup/… jakiś strój
 41. Podwójna ekspozycja
 42. Dłuuugi czas i ruch człowieka
 43. Sacrum
 44. Autoportret

ZGŁOSZENIE/KLAUZULA INFORMACYJNA – plik do pobrania